Dagsavisen intervjuer sosialantropologen Viggo Vestel i anledning doktorgradsdisputasen om flerkulturelle ungdomsmiljøer.
Hvilken bok har betydd mest for deg?
– «På sporet av den tapte tid» av Marcel Proust. Etter min mening er Proust en fantastisk antropolog. Han har en unik observasjonsevne som viser seg i språket, og en helt egen evne til analysere og reflektere over egne observasjoner. Jeg har lest seks av 12 bind.
Hvilken sak er du villig til å gå i demonstrasjonstog for?
– For flere fritidsklubber i Oslo. De kan spille en ekstremt viktig rolle for ungdom under 18 år som ikke har så mange tilbud ellers. Det gjelder særlig i drabantbyer som jeg har forsket på. >> les mer
SE OGSÅ
Ungdommer som vokser opp med venner fra mange verdenshjørner utvikler stor kompetanse i å leve med forskjeller. Det er samfunnet rundt som henger etter (Dagsavisen, 28.10.04)