Drammens Tidende
Seilet kan bli et hett tema i Drammen utover våren. Hva er årsaken til at en kunstnerisk utsmykning setter sinnene så til de grader i kok? Ville en skulptur eller annen form for dekor ha skapt den samme debatten? Sosialantropolog Odd Are Berkaak ved Universitetet i Oslo mener å se en mulig grunn til krangelen.
– Få plasseringer av fremmedelementer går upåaktet hen. Skulpturer som plasseres i det man tror er offentlige rom, er kanskje ikke så offentlige likevel. Han ser på torg som en blandingskategori fordi de både blir oppfattet som private og offentlige i folks øyne.
– Å sette opp et slikt seil vil sikkert for noen fortone seg på samme måten som hvis noen plasserte et tilfeldig møbel i deres private stue. Da kommer piggene ut og man strekker grensene for umoralskhet for å forsvare seg mot inntrengerne, mener Odd Are Berkaak >> les mer