Antropolog: Duft er framtidens design

Den danske duftantropologen Joel Leonard er blitt nevnt tidligere her. Under forskningsdagene holdt han et foredrag på Arkitektur og Designhøgskolen i Oslo, står det på Forskningsrådets nettsider. Leonard mener duftdesign er “et digert felt som venter på sitt gjennombrudd innen produktutvikling, salg og markedsføring”:

– Lukt skaper identitet og lojalitet, forklarer Leonard. Produkter som tilføres eller påføres bestemte lukter, påvirker produktvalgene til mennesker som husker opplevelser sterkere gjennom lukter.

Leonard mener luktesansen er den viktigste sansen vi har. Lukter skaper gjenkjennelse og har betydning for relasjoner mellom mennsker. Lukter har alltid vært viktig, i alle kulturer, og har derfor også stort potensiale i kommersiell design, mener han.

(…)

Over hele verden har lukter å gjøre med folks relasjoner med hverandre. I Australia smører stammefolk seg inn med gjørme som er blandet med urter, og lukten forteller om stammetilhørighet. I noen arabiske samfunn vil man ta i mot besøk ved at familien vasker seg i rosevann og deretter byr gjesten å gjøre det samme, som tegn på aksept, sier Leonard.

>> les hele saken

SE OGSÅ:
Antropologen med speciale i duft som kulturudtryk (flere linker om duftantropologen)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *